אדריכלות רציונליסטית כיום

האדריכלות הרציונליסטית משדרת היום את אותה המהות שהייתה לה באמצע המאה העשרים
האדריכלות הרציונליסטית משדרת היום את אותה המהות שהייתה לה באמצע המאה העשרים, אם כי נעשו כמה שינויים.
הזרם האדריכלי הרציונליסטי עדיין בתוקף היום. אפשר לראות את זה בתחומים שונים, אבל זה תמיד משקף פרקטיות, יעילות ופונקציונליות.

האוונגרדים הותירו מורשת אמנותית בעלת חשיבות רבה. ההשפעה שלהם כל כך חזקה שמבנים עוקבים אחר עיצובים דומים וחוזרים על הדפוסים. בואו נסתכל על הארכיטקטורה הרציונליסטית של היום.

גורם אחד שיש לקחת בחשבון הוא המשיכה של ארכיטקטורה זו. זה מופיע בבתים היום הן בפנים והן בחוץ. זה נובע מהמקוריות שהם מציגים, המעניקה לבית של היום תחושה של העבר.

אדריכלים ממשיכים לחקור את הגישות של כמה אמנים כמו לה קורבוזיה או מיס ואן דר רוהה. זאת בשל מגוון העיצובים שעוררו בזמנו עניין ברחבי העולם.

ההתפתחות הרציונליסטית באדריכלות

בכל הנוגע לאדריכלות רציונליסטית, החלק המאוחר של המאה ה-20 מילא תפקיד חשוב, שכן הוא התפשט למדינות רבות. למרות ששורשיו בשנות ה-20 של המאה הקודמת, הוא הגיע באמצע המאה הזו לפאר המקסימלי.

כמה יצירות כמו Villa Savoye או Farnsworth house מיצבו את עצמן כאזכורים החשובים ביותר של סגנון אמנותי זה. העיצובים מעדיפים נוחות ופונקציונליות, מה שהופך את סוג הבנייה הזה לבלוט מהקהל.

ההתפתחות הרציונליסטית באדריכלות
ההתפתחות הרציונליסטית באדריכלות.

זה היה בבית הספר הבאוהאוס שבו הרציונליזם התפתח עוד יותר. מייסדה, וולטר גרופיוס, היה המקור שממנו יצא מסלול ארוך של מגמה אדריכלית זו. מכאן מגיעים עקרונות ההשראה ליצירות מודרניות.

המאה ה-20 הייתה פורייה בפיתוח נוסחאות חדשות לאדריכלות.

איך זה מוצג היום?

מגמה זו הייתה בשימוש בעיקר במדינות מפותחות. עם זאת, גם מדינות אחרות הציגו את זה. זכור שזו מערכת פשוטה והחלטית.

  • חלק מבנייני מגורים בנויים בעיצוב המבוסס על קווים ישרים ועיקולים, ללא תוספת תפאורה. הדבר החשוב ביותר הוא שיסופק מרחב מחיה ושזה לא כרוך בסיבוך טכני גדול.
  • היבט מעניין נוסף הוא מהירות הבנייה. מה שהכי מבוקש היום הוא יעילות. העבודה מתבצעת במהירות האפשרית עם חומרים אלמנטריים כגון ברזל, לבנים ובטון.
  • הרציונליזם מעדיף התאמה למבנה העירוני. הקירות והפינות מנסים להצטרף בעדינות לרחובות ולסביבה.
  • מצד שני, ישנו השימוש המסחרי בעיצוב הזה. כאן גובר הרציונליזם, אם כי לפעמים הדימוי הטבעי של הבניין מטושטש.

רציונליזם במבני ציבור

רציונליזם קיים, במידה רבה, במבני ציבור. לדוגמה, אותם מבני מדינה, פקולטות אוניברסיטאות, מרכזי חינוך וכו'.

כולם נוטים להשתמש בצורות פשוטות, המבוססות על קווים ישרים ובסיסיים, עם מספר רב של חלונות, כפי שניתן לראות בדוגמאות מהעבר כמו Weißenhofsiedlung של Le corbusier או בניין הבאוהאוס של וולטר גרופיוס.

בסופו של יום, גישות אלו מתאימות היטב לצרכי החברה ומגיבות לשימושים השונים שעשויים להיות למבנים.

נהוג למצוא מבנים רבים מקטגוריה זו בכל עיר.

טרנד התואם את המודרניות

האדריכלות הרציונליסטית משדרת היום את אותה המהות שהייתה לה באמצע המאה העשרים, אם כי נעשו כמה שינויים.

האדריכל חופשי לפרש את המאפיינים הללו כרצונו, אך תמיד ממלא את המטרות הייחודיות והאלמנטריות של מגמה זו. מסיבה זו, תמצאו עבודות המשולבות עם גישות אחרות יותר טכניות הקשורות למינימליזם.